Get Adobe Flash player
Data i czas
RODO

„TYDZIEŃ RUMUŃSKI”

23-27 WRZEŚNIA 2013 R.

W dniach 23-27.09.2013r. w naszej szkole w ramach Europejskiego Programu „Comenius” rozpoczął się kolejny ciekawy i emocjonujący tydzień poświęcony jednemu z naszych państw partnerskich w tym projekcie, a mianowicie  Rumunii.

W pierwszym dniu przedstawiona została prezentacja multimedialna, podczas której uczniowie zapoznali się z położeniem geograficznym tego państwa w Europie, symbolami narodowymi, kulturą, tradycjami, zabytkami, pięknymi krajobrazami oraz kuchnią regionalną. Został również odsłuchany hymn narodowy tego kraju. Po zakończonym pokazie dzieci miały możliwość wykazania się nowo zdobytą wiedzą, poprzez udział w krótkim konkursie poświęconym Rumunii. Zainteresowanie nim było spore, chętnych nie brakowało. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne nagrody.

Zapraszamy do oglądania filmików z realizacji zadań projektu:

 

W drugim dniu uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami plastycznymi, bowiem wykonywali w zależności od swoich umiejętności i możliwości symbole narodowe czyli flagę lub godło Rumunii stosując dowolne techniki plastyczne.

Kolejny dzień był to czas spotkania z rumuńską literaturą. Uczniowie poznali  baśnie i legendy  tego kraju. Dzięki temu mogli uruchomić swoją wyobraźnie i puścić wodze fantazji, ponieważ właśnie literatura stała się inspiracją do wykonania wspaniałych ilustracji przez dzieci. Dużym zainteresowanie cieszyła się Legenda

o Draculi, czego efektem były wspaniałe portrety hrabiego wykonane przez klasy starsze. Wszystkie powstałe prace zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie, którą można było podziwiać.

Chcąc odkryć i poznać smaki kuchni Rumuńskiej dzieci wspólnie
z nauczycielami i opiekunami przygotowywały tradycyjne potrawy, czyli: mamałygę, papanasy, ciasteczka orzechowe oraz pastę z kalafiora. Finałem tych prac była wspólna degustacja rarytasów przez społeczność szkolną. Trzeba przyznać, że nowe smaki wyraźnie przypadły wszystkim do gustu.

Na zakończenie tygodnia uczniowie, nauczyciele, opiekuni przybyli na zajęcia ubrani w barwy narodowe. Wydarzenie to zostało uwiecznione poprzez wykonanie wspólnego zdjęcia na korytarzu szkolnym.

Pragniemy podziękować uczniom za zaangażowanie, chęci i kreatywność na wszystkich zajęciach. Nauczycielom i opiekunom zaś za wsparcie i wszelką pomoc swoim podopiecznym.

Przepisy na potrawy Rumuńskie

Mamałyga

Skladniki: 2 szkl. kaszy kukurydziane, j2 szkl. wody , 1 szkl. mleka, 1 łyżka masła , 1 łyżeczka soli

Wykonanie: wszystko razem gotujemy około 6 minut , następnie wylewamy do foremki ( kek sówka) pozostawiamy do wystygnięcia . Nazajutrz wyciągamy z formy i kroimy na grubsze  plasterki. Można  posmarować  je dżemem lub doprawić pikantnie.

Papanasy

Skladniki: 1/2 kg białego sera (użyłam półtłustego), 4 jajka, 2 łyżki śmietany, 60 g cukru, 120 g mąki, olej do smażenia, cukier puder do posypania placków

Wykonanie: Ser rozdrobnić np. przeciskając przez praskę (ja go dobrze rozgniotłam tłuczkiem do ziemniaków). Do sera wbić jajka, dosypać cukier, dodać śmietanę i na koniec mąkę. Wszystko wymieszać na jednolita masę.
Nieduże placki smażyć na złoto na gorącym tłuszczu. Gotowe osączyć na papierowym ręczniku.
Podawać posypane cukrem pudrem.

Ciasteczka orzechowe:

Składniki: 250 g łuskanych orzechów włoskich, szklanka cukru, 2 łyżki wody, 4 białka, kilka łyżek dżemu różanego, masło do posmarowania blachy.

Wykonanie: bardzo drobno posiekane orzechy mieszkamy z cukrem, jednym białkiem i wodą. Całość podgrzewamy na małym ogniu do momentu aż cukier się rozpuści. Pozostałe białka ubijamy na sztywną pianę i dodajemy do masy orzechowej. Małe porcje z masy układamy na blaszce, posmarowanej masłem i pieczemy w temperaturze 200 stopni przez około 10 minut.

Pasta z kalafiora

Składniki : kalafior, średni słoik majonezu, 1 cebula, sól

Wykonanie : Kalafior gotujemy w osolonej wodzie, aż będzie bardzo (!) miękki, po odcedzeniu dusimy widelcem, dodajemy drobno poszatkowaną cebulę oraz majonez .Solimy do smaku i mieszamy wszystko. Świetnie smakuje na krakersach.

 

Galeria