Get Adobe Flash player
Data i czas
RODO

Sprawozdanie z wizyty w szkole partnerskiej Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă w Cluj-Napoka w Rumunii

24.10.2013r.

W podróż wyruszyliśmy dzień przed spotkaniem, aby zdążyć na czas. Podróż była długa, ale cel do którego dążyliśmy sprawiał, że byliśmy bardzo podekscytowani
i nie czuliśmy zmęczenia.

 

25.10.2013r.

Uczniowie szkoły rumuńskiej wraz z dyrektorem i koordynatorem przywitali wszystkich gości zgodnie ze starym zwyczajem – chlebem i solą.  Następnie udaliśmy się do sali gdzie podczas spotkania zaprezentowaliśmy swoje szkoły oraz wymieniliśmy się informacjami na temat edukacji w poszczególnych krajach.
W kolejnym punkcie zwiedzaliśmy szkołę w Rumunii, do której zostaliśmy zaproszeni.

 

26.10.2013r.

W drugim dniu wzięliśmy udział w Festiwalu Folkloru Osób Niepełnosprawnych w mieście Bistrita. Zwiedziliśmy szkołę dla niepełnosprawnych, uczestniczyliśmy
w paradzie oraz wysłuchaliśmy wszystkich prezentacji festiwalowych. Byliśmy pod wrażeniem  poziomu występów. Była to również okazja to poznania rumuńskiego folkloru i porównania go z polską sztuką ludową. Po uroczystościach odbył się wspólny obiad podczas którego smakowaliśmy rumuńskie potrawy narodowe: mamałyga, czy polenta.

 

27.10.2013r.

W kolejnym dniu poznawaliśmy uroki regionu Rumunii, w którym przebywaliśmy. Rano wyjechaliśmy busem do miejscowości Turda gdzie znajduje się Kopalnia Soli. Przewodnik, który nam towarzyszył przedstawił nam zalety tego miejsca, opowiedział jego historię. Po powrocie z Turdy zwiedzaliśmy wraz
z przewodnikiem partnerskie miasto naszych przyjaciół – Cluj Napoka. Wszyscy zgodnie doszliśmy do wniosku, ze jest to miasto bardzo urokliwe, mające swój klimat, a ludzie są mili i życzliwi. Zostaliśmy zapoznani z historią miasta oraz jego zabytkami.

 

28.10.2013r.

W tym dniu miało miejsce spotkanie grupy Comenius dotyczące realizacji zadań projektowych. Dyskutowaliśmy na temat sposobu realizacji, przypomnieliśmy zadania dla poszczególnych szkół partnerskich oraz poznaliśmy propozycję logo naszego projektu. W dalszym etapie zaplanowaliśmy kolejną wizytę, która odbędzie się w Polsce.

Po południu odbyła się zaplanowana aktywność „Nasze smaki”. Każda ze szkół promowała swój region, przybliżała tradycję, a przede wszystkim oferowała narodowe potrawy. Polskie wędliny, słodycze, swojski chleb cieszyły się dużym uznaniem, ale największym powodzeniem cieszył się smalec i ogórki kiszone, które nie mają odpowiednika w żadnym innym kraju. Odbyła się wspólna degustacja potraw.

 

29.10.2013r.

W kolejnym dniu odwiedziliśmy oddziały naszej partnerskiej szkoły. Jeden z nich to ośrodek przeznaczony dla autystów, drugi dla uczniów z głębszym upośledzeniem. Zobaczyliśmy wyposażenie tych szkół oraz jak wygląda praca z podopiecznymi.

Po lunchu wzięliśmy udział w zajęciach przygotowanych przez rumuńskich nauczycieli. Były to zajęcia taneczne, plastyczne, teatralne i muzyczne. Ponadto zobaczyliśmy lekcję z gimnastyki korekcyjnej z wykorzystaniem kolorowych świateł. Po ich zakończeniu miała miejsce dyskusja na temat zajęć artystycznych w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Wieczorem odbyła się wspólna kolacja, na której mieliśmy okazję poznać wszystkich nauczycieli uczących w szkole, którą odwiedziliśmy. Była to doskonała forma do wymiany doświadczeń i nawiązania przyjaźni.

30.10.2013r.

W ostatnim dniu wizyty odbyło się w szkole spotkanie grupy Comenius i wymiana prezentów związanych z każdym krajem. Koordynator naszego projektu wręczył nam certyfikaty i ustaliliśmy dalszy plan działania. Był to czas smutny, ponieważ musieliśmy się pożegnać.

 

31.10.2013r.

W tym dniu wracaliśmy do Polski, po tygodniu pełnym wrażeń, z nowymi doświadczeniami i pomysłami. Wizyta u naszych przyjaciół to nie czas wypoczynku, ale przede wszystkim wspólna praca nad naszych projektem i wymiana doświadczeń. Było nam żal wyjeżdżać z tego pięknego kraju tym bardziej, że nawiązaliśmy tam wspaniałe przyjaźnie. Jedynym pocieszeniem jest fakt, ze już niedługo, bo 1 grudnia spotkamy się w Polsce podczas wizyty wszystkich szkół partnerskich w ZSS w Kolbuszowej Dolnej.