Get Adobe Flash player
Data i czas
RODO

Wizyta gości z zagranicy w Zespole Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej

Wizyta trwała od 2 do 6 grudnia 2013r. Był to czas cudowny, pełen wrażeń, wzruszeń, a przede wszystkim czas wzajemnego poznania się i dzielenia swoimi doświadczeniami  w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Goście reprezentowali szkoły, które wraz z nami biorą udział w projekcie Comenius „Formy działalności artystycznej w rozwoju osób niepełnosprawnych. Są to placówki oświatowe, które przeznaczone są dla uczniów z niepełnosprawnościami w różnym stopniu: Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă, Cluj Napoka (Rumunia), Új Esély Oktatási Központ, Edeleny (Węgry), Yaşama Sevinci Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Turcja), Coleg Gwent Crosskeys Campus (Walia).

 

W pierwszy dzień wizyty wraz z panią dyrektor, uczniami i wszystkimi pracownikami szkoły powitaliśmy naszych gości chlebem i solą. Następnie przedstawiliśmy  program wizyty. Kolejnym punktem była rozmowa na temat systemu oświaty i opieki nad osobami niepełnosprawnymi w każdym kraju. Dyrektor szkoły pani Marzena Mytych opowiedziała o funkcjonowaniu naszej szkoły. Nasi zagraniczni partnerzy mieli okazję zobaczyć również dzieci podczas pracy na zajęciach. Po obiedzie wspólnie przygotowaliśmy wystawę prac o tematyce zimowej oraz kartek świątecznych wykonanych przez uczniów każdej ze szkół. Wieczorem odbyła się kolacja osób z zaprzyjaźnionych szkół ze wszystkimi pracownikami naszej szkoły.

W drugim dniu goście poznawali historię Polski poprzez wizytę w Obozie zagłady w Oświęcimiu i Brzezince. Trudno opisać co czuli nasi przyjaciele. Pierwszy raz doświadczyli takich emocji, bo zobaczyli prawdziwą historie na własne oczy. W dalszej części dnia pojechaliśmy do Krakowa, gdzie zwiedzaliśmy najważniejsze części miasta. Świąteczny wystrój wprawił nas wszystkich w radosną atmosferę.

Kolejny dzień to udział w Olimpiadzie Specjalnej w pływaniu organizowanym przez naszą szkołę. Nasi partnerzy z wielkim zaciekawieniem oglądali poczynania naszych dzieci, wręczali medale nagrodzonym uczniom. Miało też miejsce spotkanie z  dyrektorem oddziału Pfron w Rzeszowie, Panem Maciejem Szymańskim, który przedstawił formę pomocy osobom niepełnosprawnym w Polsce oraz wraz z Pania Dyrektor Marzeną Mytych zaprosił przedstawicieli zaprzyjaźnionych szkół na Festiwal Filmowy na temat Zespołu Downa, który odbędzie się w marcu na terenie Uniwersytetu w Rzeszowie. Nasi partnerzy zadawali wiele pytań dotyczących wsparcia dla osób upośledzonych w Polsce. Byli pod wrażeniem organizacji przedsięwzięcia, a także wyglądu Pływalni krytej „Fregata” w Kolbuszowej. Przy obiedzie odwiedził nas św. Mikołaj i wręczył nam wszystkim prezenty.

Po południu odbyło się wspólne gotowanie pt. „Nasze smaki”. Zadaniem dla każdej szkoły było przygotowanie narodowej potrawy. Nasi przyjaciele z Rumunii przygotowali mamałygę oraz ciasto salami na zimno, panie z Walii wykonały angielskie ciasto. Grupa z Turcji uraczyła nas pikantnymi paluszkami w zielonej sałacie oraz sałatką z makaronem i jogurtem, a koleżanki z Węgier przygotowały narodową zupą gulaszową. My natomiast częstowaliśmy naszych gości pierogami, polskim kurczakiem, sałatka jarzynową, tradycyjnym kompotem, deserem z galaretek i owoców, polskimi krówkami oraz ciastem drożdżowym. Wspólnemu gotowaniu towarzyszyła przyjazna, radosna i miła atmosfera. Ostatnim etapem była wspólna degustacja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czwartek odbyło się spotkanie reprezentantów zaprzyjaźnionych szkół z Burmistrzem miasta Panem Janem Zubą, podczas, którego goście wyrazili swój zachwyt nad urokiem miasta oraz gościnnością jego mieszkańców. Następnie zostali zaproszeni na otwarte zajęcia artystyczne przygotowane przez naszych nauczycieli: Anne Laube (zajęcia plastyczne), Czesława Łopatę (zajęcia muzyczne), Jolantę Lubera (zajęcia taneczne), do których otrzymali scenariusze w języku angielskim. Nasi przyjaciele byli zachwyceni stosowanymi metodami pracy z dziećmi niepełnosprawnymi oraz wielkim zaangażowaniem naszych uczniów. Wszystkie zajęcia zostały nagrodzone brawami, a nasi uczniowie otrzymali upominki.

Po południu odwiedziliśmy Fabrykę Bombek w Nowej Dębie. Nasi goście zobaczyli jak powstają tradycyjne, świąteczne bombki, mieli okazję zobaczyć ich różnorodność. Byli zaskoczeni pomysłowością i barwnością tworzonych ozdób.

Piątek był ostatnim dniem pobytu w Kolbuszowej. Podczas spotkania w szkole omówiliśmy działania podjęte w Polsce oraz zaplanowaliśmy wizytę na Węgrzech. Niespodzianką był przepyszny tort „Comenius” przygotowany przez panie pracujące w naszej szkole. Nasi goście otrzymali certyfikaty pobytu u nas oraz skromne upominki, a następnie pożegnali się z całą społecznością szkolną. Nie obyło się bez łez.

Każda wizyta to wymiana doświadczeń między nauczycielami w pracy z niepełnosprawnymi, poznawanie krajów partnerskich, ich kultur i języka. Projekt służy również rozwijaniu umiejętności posługiwania się językiem angielskim, który jest językiem komunikacji w projekcie.

To już drugie wspólne spotkanie. W Rumunii nawiązaliśmy przyjaźnie, które podczas pobytu w Polsce jeszcze bardziej się wzmocniły. Już nie możemy doczekać się kolejnych spotkań. Szkoda, że trzeba tak długo czekać…

 

Koordynator Jolanta Lubera