Get Adobe Flash player
Data i czas
RODO

Minął kolejny rok. Nadszedł czas podsumowań i spojrzenia wstecz. Uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej miniony rok mogą nazwać rokiem pracowitym i przynoszącym wiele nowych doświadczeń. Miało to miejsce w wielu dziedzinach życia szkoły. Między innymi poprzez udział szkoły w międzynarodowym projekcie Comenius „Uczenie się przez całe życie”, który nosi tytuł „Formy działalności artystycznej w rozwoju osób niepełnosprawnych”.

Wspólne działania pozwalają nam pokazać naszą pracę, a przede wszystkim naszych uczniów, ich zdolności artystyczne, niesamowite umiejętności, które mają i które mogą rozwijać podczas pobytu w szkole. Jest to okazja, by udowodnić jak ogromne znaczenie w życiu osób niepełnosprawnych mają działania artystyczne, jak wpływają na rozwój tych ludzi, ile dają satysfakcji, jak dowartościowują i uwrażliwiają. Są jednym z elementów terapii.

Jednym z ostatnich wydarzeń, które odbyło się w ramach projektu był wyjazd grupy nauczycieli na wizytę studyjną do Turcji. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję poznać historię, architekturę, kulturę i język tego kraju, jednak najważniejszym dla nas było poznanie systemu edukacyjnego, szczególnie szkolnictwa specjalnego, form i metod pracy, które stosują nauczyciele w pracy z niepełnosprawnymi. Odwiedzaliśmy szkoły specjalne dla uczniów z lekkim, umiarkowanym i znacznym upośledzeniem, a także szkoły dla autystów. Obserwowaliśmy lekcje, a uczniowie prezentowali swoje umiejętności taneczne, muzyczne i plastyczne.

Podczas każdej wizyty poznajemy swoje kraje, a tym razem skupiliśmy się na narodowej muzyce,  którą zadaniem każdej szkoły było zaprezentować. Przedstawialiśmy polską muzykę narodową, naszych kompozytorów, hymn narodowy i uczyliśmy polskiego tańca narodowego – poloneza. Odbyły się spotkania z burmistrzem miasta, kuratorem oświaty oraz pracownikami szkoły.

Kolejnym punktem programu wizyty była prezentacja umiejętności artystycznych naszych uczniów z wszystkich partnerskich szkół poprzez pokazywanie filmów i zdjęć z działań artystycznych szkoły: przedstawień teatralnych, występów tanecznych, wokalnych, działań plastycznych i fotograficznych, jak również wystawy prac plastycznych i rękodzielniczych pt. „Jesień”. Opowiadaliśmy o tym, jakich form i metod pracy używamy podczas zajęć szkolnych i poza nimi. Odbyła się również wystawa fotograficzna, na której każdy kraj prezentował swoje miasto w czterech porach roku. Fotografie do wystawy „Nasze miasta” wykonywali nasi uczniowie z opiekunem p. Agnieszką Dragan przez cały rok, aby jak najpełniej pokazać uroki naszej Kolbuszowej.

Ostatnim etapem wizyty było przygotowanie kolejnych spotkań projektowych w Rumunii i w Polsce oraz omówienie dotychczasowych działań.

Dzięki udziałowi w projekcie nasza szkoła zakupiła aparat fotograficzny, za pomocą którego uczniowie mieli możliwość wykonywania zdjęć do wystawy, a w przyszłości będą mogli uczyć się bądź doskonalić swoje umiejętności fotograficzne. Ponadto zakupiono wysokiej klasy radiomagnetofon, jako pomoc dydaktyczną do zajęć teatralnych, muzycznych i tanecznych, a także artykuły plastyczne do zajęć rękodzielniczych i plastycznych. Nasi uczniowie i ich sukcesy prezentowane są w kraju oraz poza jego granicami i cieszą się wielkim uznaniem wśród naszych przyjaciół. Przed nami kolejne wyzwanie. W dniach 2-3 czerwca odbędzie się festiwal, na którym nasi uczniowie oraz goście z Polski i ze szkół partnerskich będą mieli okazję spotkać się razem, zaprezentować się i razem zaśpiewać.

Będzie on finałem całego projektu, i podsumowaniem wszystkich dotychczasowych działań, a ponadto da możliwość kontynuowania dalszej  współpracy oraz nawiązania międzynarodowych przyjaźni pomiędzy uczniami i nauczycielami.