Get Adobe Flash player
Data i czas
RODO

W dniach 23-27 lutego 2015r. odbyła się już kolejna wizyta przedstawicieli Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, tym razem w Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă w Cluj Napoka w Rumunii. Wzięły w nich udział następujące szkoły:, Új Esély Oktatási Központ, Edeleny (Węgry), Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, Yaşama Sevinci Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Turcja), Coleg Gwent Crosskeys Campus (Walia) oraz oczywiście szkoła gospodarzy.

Tydzień wspólnych działań upłynął bardzo szybko, a wszyscy partnerzy mieli ręce pełne roboty, ponieważ każda szkoła prowadziła lekcję otwartą dla pozostałych nauczycieli, dotyczącą zajęć artystycznych. Lekcje prowadzone były w szkole rumuńskiej z węgierskimi i rumuńskimi uczniami. Mimo bariery językowej wszyscy świetnie się porozumiewali, a czas upływał w miłej atmosferze.

 

Lekcję pokazową polskiej grupy przygotował i poprowadził pan Stanisław Sybicki. Tytuł lekcji brzmiał: „Podróże kształcą”. Pokazywała ona jak świetnie można połączyć zajęcia z wychowania fizycznego z muzyką, tańcem i dramą. Wszyscy byli pełni podziwu i uznania dla prowadzącego.

Podczas wizyty zapoznaliśmy się z instytucjami w Cluj Napoka , które działają na rzecz osób niepełnosprawnych: dzieci, młodzieży i dorosłych oraz z pracą tych instytucji. Oglądaliśmy występy osób niepełnosprawnych oraz dzieła plastyczne i rękodzielnicze przez nich wykonane.

Podczas wizyty odbyło się spotkanie z prezydentem miasta, który opowiedział o tym jak przebiega opieka nad osobami z niepełnosprawnością, jakie są źródła dofinansowania przedsięwzięć dotyczących tych osób oraz jak wygląda system szkolnictwa specjalnego.

Końcowym etapem spotkania w Rumunii było przygotowanie wizyty w Polsce kończącej projekt oraz dyskusja nad rezultatami projektu i ewaluacją projektu.