Get Adobe Flash player
Data i czas
RODO

„Odkrywam siebie” to projekt realizowany przez Wydział Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery ZHP przy współpracy z PFRON. Grupa dziesięciorga harcerzy z 1 DH NS „Łaziki” uczestniczyła w warsztatach od 2 do 6 października 2017r. w Załęczu Wielkim.

Ich głównym celem było: zwiększenie samodzielności, kompetencji społecznych, wiary we własne możliwości, podniesienie samooceny niepełnosprawnych dzieci i młodzieży niezbędnych w czynnościach dnia codziennego, kontaktach ze środowiskiem lokalnym, bezpośrednim włączaniu się w życie obywatelskie, skutecznym przechodzeniu na rynku pracy.

W poniedziałek tuż po przyjeździe naszym pierwszym  zadaniem na warsztatach z komunikacji było narysowanie swojej gwiazdy i opowiedzenie co lubimy, trudność zadania polegała na tym, że miało przybrać to postać zdjęć z gazet. Tworzyliśmy także swoje lustrzane autoportrety potrzebne, by dostać zaszczytu udziału w czwartkowej wieczornej gali gwiazd. Drugim blokiem tematycznym tego dnia była choreoterapia – rozwijaliśmy swoją sprawność ogólną, a także uczyliśmy się, jak poprzez taniec można wyrażać uczucia i emocje. Po kolacji uczestniczyliśmy w świecowisku, gdzie wysłuchaliśmy gawędy o przyjaciołach, a także zaprezentowaliśmy swoją drużynę na forum innych grup uczestniczących w projekcie.

Wtorek zaczęliśmy od zajęć dziennikarskich podczas których poznaliśmy zasady pisania artykułów do gazet. Później sami przeprowadziliśmy  wywiad z dh. Ewą, układając pytania, zapisując odpowiedzi, wykonując zdjęcie. Podczas drugich warsztatów tym razem z doradztwa zawodowego - uczyliśmy się przygotowywać stół, dobierać nakrycie do potrawy, układać sztućce oraz składać ozdobne serwetki, a także odpowiednio zachowywać się podczas codziennych i uroczystych posiłków. Niemałe emocje wywołały u nas warsztaty wizażu  ucząc  się  wykonywania  makijażu  oraz  dobierania  odpowiednich  kolorów  ubioru  do określonej sytuacji. Każdy z nas wykonał podstawowy makijaż, dzięki któremu ładnie wyszliśmy na zdjęciach robionych przez dh. Adriana. Następne zajęcia upłynęły nam pod znakiem tańców regionalnych. „Swing w uliczce” czy „Klapok” już nie jest nam obcy. Wieczorem udaliśmy się na pokaz tańców ludowych i nowoczesnych w wykonaniu młodzieży z Białorusi, Gruzji i Polski.

Środa to warsztaty społeczno – integracyjne, w ramach których pojechaliśmy na wycieczkę do Łodzi. Zwiedziliśmy tam studio TV Łódź, dowiedzieliśmy się dużo o pracy prezenterów, kamerzystów i realizatorów programów telewizyjnych. W Muzeum Se-ma-for wykorzystując piasek kinetyczny tworzyli samodzielnie króciutkie filmy animowane. Później udaliśmy się na spacer ul. Piotrkowską szukając alei gwiazd oraz pomnika misia Uszatka. Po powrocie z Łodzi i obiadokolacji zacieśnialiśmy więzi przyjaźni podczas harcoteki, gdzie sprawdziliśmy również swoje umiejętności taneczne, bawiąc się w takt przygrywanej muzyki.

W czwartek na warsztatach dziennikarskich naszym zadaniem było ułożenie komiksu o niewiarygodnym wydarzeniu w Załęczu Wielkim. W naszym wydaniu był to „Spider-Men w Załęczu”. Wykonaliśmy 6 zdjęć do których ułożyliśmy krótki dialog. Po obiedzie dh. Adrian postanowił przygotować nas na wieczorną galę i nauczyć wykonywania makijażu wieczorowego. Później szykowaliśmy się do gali. Na uroczystości mogliśmy przejść własnoręcznie zrobioną aleją gwiazd, a także posłuchać wierszyków o sobie. Po wręczeniu nagród za aktywny udział w projekcie przeszliśmy na uroczystą kolację.

W piątek na warsztatach etiud filmowych pan Paweł zapoznał nas ze sposobem robienia filmów i kadrowania planów, a także urządził konkurs na ulubiony teledysk. Po przedstawieniu naszego pomysłu na nagranie filmu do wybranej piosenki ruszyliśmy w okolice Ośrodka w celu nakręcenia teledysku. Jego montażem profesjonalnie zajął się prowadzący warsztaty. Podsumowaniem wydarzeń piątkowych był udział w warsztatach dziennikarskich, na których wykonywaliśmy stronę do kroniki, opisując w ciekawy sposób nasze doświadczenia całego dnia.

Podczas tych kilku dni warsztatów uczestnicy rozwijali swoje uzdolnienia oraz rozbudzali nowe zainteresowania, współpracowali w grupie, mogli tworzyć i jednocześnie obejrzeć siebie na nagraniach, zaprzyjaźnili się z innymi harcerzami oraz zacieśniali więzi ze starymi przyjaciółmi. Każdy uczestnik miał szansę odkryć siebie na nowo - warto było to zobaczyć !!!

Agnieszka Dragan