Get Adobe Flash player
Data i czas
RODO


 

 

We wrześniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli wraz z rówieśnikami z zaprzyjaźnionych szkół ogólnodostępnych, w zajęciach sportowych na świeżym powietrzu. Były one następstwem spotkania projektowego na Sycylii, które miało miejsce w maju 2017 roku, podczas którego uczestnikom została przybliżona idea nauczania włączającego uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w szkołach ogólnodostępnych. Szkolenie dotyczyło innowacyjnych form i metod wykorzystywanych na zajęciach sportowych w nauczaniu włączającym. Zwracano naszą uwagę na rolę ucznw pełnosprawnych, podczas wspólnych gier i zabaw z uczniami posiadającymi różne dysfunkcje. Biorąc pod uwagę sugestie i wskazówki doświadczonych nauczycieli z krajów partnerskich, nauczyciele naszej szkoły opracowali scenariusze zajęć sportowych (G. Serafin, S.Sybicki - lekkoatletyka; K. Bojda-Kulig, B. Blat - badminton; J. Mytych, P.Żądło - łucznictwo). Poprowadzili je trenerzy ze szkół ogólnodostępnych. Wszystkie aktywności rozpoczęły się od wspólnej rozgrzewki w formie zabaw i gier integrujących uczestników rozgrywek. Na zajęciach lekkoatletycznych prowadzonych przez nauczyciela wychowania fizycznego Michała Franczyka z Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej, młodzież wykonywała ćwiczenia przygotowujące do nauki wieloskoku w dal. Kolejnym wydarzeniem był sparing, prowadzony przez Piotra Surowca z Zespołu Szkół w Widełce. Młodzież uczyła się prawidłowego trzymania paletek, odbić i zasad gry w badmintona. W czasie zajęć w Głogowie Małopolskim z trenerem łucznictwa Wiesławem Opałką, trenerem II klasy łucznictwa, uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej wraz z uczniami Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej poznali różne rodzaje łuku, strzał, sposoby trzymania łuku i naciągania cięciwy. Uczyli się trudnej sztuki strzelania do tarczy i celu - balonika. Wspólna gra i sportowa rywalizacja w drużynach złożonych z osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych, była okazją nie tylko do wspaniałej zabawy, ale zwłaszcza do integracji uczniów ze wszystkich szkół. Składamy serdeczne podziękowania nauczycielom i trenerom za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć włączających uczniów naszej szkoły w zajęcia w szkołach ogólnodostępnych.