Get Adobe Flash player
Data i czas
RODO

 

 

 

W ramach Projektu Erasmus+ nasza szkoła zrealizowała kolejne działania  pod hasłem „Poznajemy miasto i okolicę poprzez zabawy na świeżym powietrzu".

W listopadowy słoneczny dzień, młodzież z naszego gimnazjum wzięła udział w aktywnościach na siłowni plenerowej, która mieści się w Ogródku Jordanowskim. Uczniowie zostali zapoznani  z regulaminem  bezpiecznego korzystania  z przyrządów do ćwiczeń, które znajdują się  placu zabaw. Przed  treningiem młodzież uczestniczyła w rozgrzewce. Na różnych przyrządach dziewczęta i chłopcy wykonywali ćwiczenia siłowe i gimnastyczne, które wzmacniały i usprawniały mięśnie poszczególnych części ciała. Kolejna grupa uczniów, tym razem ze szkoły podstawowej, poznawała i zwiedzała centrum miasta, gdzie zaproponowano im udział w grach i zabawach. Nowe środowisko, w którym znaleźli się uczniowie, czyli kolbuszowski rynek, hałas samochodów, uwagi przechodniów dostarczały dzieciom zwielokrotnionych bodźców. Wymagało to od naszych podopiecznych większego skupienia się i  koncentracji uwagi, aby jak najlepiej  wykonać ćwiczenia. Gry i zabawy dostosowano do panujących warunków, umiejętności  i możliwości dzieci. Podczas zajęć wykorzystano sprzęt sportowy tj. szarfy, woreczki, hula hop ,a także ławeczki miejskie i murki, które służyły do organizowania torów przeszkód i ćwiczeń równoważnych. Celem proponowanych zajęć było usprawnianie i doskonalenie zmysłów: wzroku, słuchu, równowagi, dotyku. Najstarszą grupą biorącą udział w zabawach na świeżym powietrzu, byli uczniowie ze szkoły przysposabiającej do pracy. Zimowa aura była doskonałą okazją do wdrożenia uczniów w sporty zimowe. Uczestniczyli oni  w zabawach na śniegu, podczas których lepili bałwana i jeździli na sankach. Mnóstwo radości i niesamowitych wrażeń dostarczyła im bitwa na śnieżki, w trakcie której uczestniczyli w zabawie „Obrona Twierdzy”. Zajęcia w plenerze pozwoliły na zapoznanie młodzieży z budową nart biegowych, sposobem ich mocowania do butów oraz podstawami kroku narciarskiego stylem klasycznym.

Celem tych wszystkich działań była integracja uczniów naszej szkoły z otaczającym środowiskiem, utrwalanie umiejętności poruszania się w mieście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, poznanie najbliższej okolicy oraz pokazanie możliwości zorganizowania różnych form zabaw na świeżym powietrzu.

Galeria zdjęć

 


 

 

We wrześniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli wraz z rówieśnikami z zaprzyjaźnionych szkół ogólnodostępnych, w zajęciach sportowych na świeżym powietrzu. Były one następstwem spotkania projektowego na Sycylii, które miało miejsce w maju 2017 roku, podczas którego uczestnikom została przybliżona idea nauczania włączającego uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w szkołach ogólnodostępnych. Szkolenie dotyczyło innowacyjnych form i metod wykorzystywanych na zajęciach sportowych w nauczaniu włączającym. Zwracano naszą uwagę na rolę ucznw pełnosprawnych, podczas wspólnych gier i zabaw z uczniami posiadającymi różne dysfunkcje. Biorąc pod uwagę sugestie i wskazówki doświadczonych nauczycieli z krajów partnerskich, nauczyciele naszej szkoły opracowali scenariusze zajęć sportowych (G. Serafin, S.Sybicki - lekkoatletyka; K. Bojda-Kulig, B. Blat - badminton; J. Mytych, P.Żądło - łucznictwo). Poprowadzili je trenerzy ze szkół ogólnodostępnych. Wszystkie aktywności rozpoczęły się od wspólnej rozgrzewki w formie zabaw i gier integrujących uczestników rozgrywek. Na zajęciach lekkoatletycznych prowadzonych przez nauczyciela wychowania fizycznego Michała Franczyka z Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej, młodzież wykonywała ćwiczenia przygotowujące do nauki wieloskoku w dal. Kolejnym wydarzeniem był sparing, prowadzony przez Piotra Surowca z Zespołu Szkół w Widełce. Młodzież uczyła się prawidłowego trzymania paletek, odbić i zasad gry w badmintona. W czasie zajęć w Głogowie Małopolskim z trenerem łucznictwa Wiesławem Opałką, trenerem II klasy łucznictwa, uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej wraz z uczniami Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej poznali różne rodzaje łuku, strzał, sposoby trzymania łuku i naciągania cięciwy. Uczyli się trudnej sztuki strzelania do tarczy i celu - balonika. Wspólna gra i sportowa rywalizacja w drużynach złożonych z osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych, była okazją nie tylko do wspaniałej zabawy, ale zwłaszcza do integracji uczniów ze wszystkich szkół. Składamy serdeczne podziękowania nauczycielom i trenerom za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć włączających uczniów naszej szkoły w zajęcia w szkołach ogólnodostępnych.

Galeria zdjęć

 

 

 

 

Miło jest spędzać czas z rodzicami, a zwłaszcza gdy spędza się go tak aktywnie, jak miało to miejsce 29 kwietnia w naszej szkole. W tym dniu uczniowie przyjechali razem ze swoimi rodzicami, aby w ramach projektu Erasmus+ „Outdoor learning and sport activities”, wspólnie pobawić się, pograć na świeżym powietrzu i nawet niezbyt sprzyjająca aura nie była w stanie nam przeszkodzić. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom jak kiedyś, gdy nie było komputerów, tabletów i telefonów komórkowych, bawili się ich rodzice. Wszyscy zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe w zależności od  szkoły, do której uczęszcza dziecko. I tak:

- pierwsza grupa to podopieczni szkoły podstawowej wspólnie z rodzicami– którzy – w ramach tematu „Podwórkowe wspomnienia naszych rodziców" - poznali następujące zabawy:  „Ciuciubabkę”, „Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy” oraz „Myszka Miki gra w guziki”

- druga grupa – gimnazjaliści i ich rodzice – po zabawach wstępnych mających zintegrować grupę („Woda… Ląd”, „Uciekaj myszko do dziury…”) mieli możliwość zagrać w „Klasy” oraz „Piwko … przeciwko”; temat przewodni dla tej grupy wiekowe to „Szybciej, wyżej, dalej...
z rodzicami"

- trzecią grupę stanowili najstarsi uczniowie ze szkoły przysposabiającej do pracy oczywiście z rodzicami, którzy musieli wykazać się spostrzegawczością, zręcznością i dodatkowo orientacją w terenie, ponieważ na nich czekała „Zabawa terenowa -  podchody”.

Wszystkie wyżej wymienione aktywności  zostały przygotowane przez nauczycieli naszej szkoły, którzy także włączali się w nie.  Oczywiście gry  były dostosowane do możliwości i predyspozycji  uczniów i ich rodziców, tak aby każdy dobrze się bawił  w miłej atmosferze.   Dla uczniów ciekawe było poznanie zabaw i gier z lat dzieciństwa ich rodziców, zwłaszcza że może uda się je wykorzystać podczas wspólnych spotkań z rówieśnikami. Rodzicom miło było patrzeć jak ich pociechy – wspólnie z nimi – bawią się tak, jak oni bawili się kiedyś, bez telefonów, tabletów, itp. Podczas wszystkich zabaw śmiechu było co niemiara, a wspólnie spędzony czas jest czymś bezcennym. Na pamiątkę każda para (rodzic ze swoją pociechą) otrzymała dyplom, co zresztą zostało utrwalone na wspólnym zdjęciu. Spotkanie zakończyło się pysznym poczęstunkiem: było coś na gorąco i coś na słodko.

 

Wszystkim Rodzicom, którzy w tym dniu wspólnie ze swoimi Pociechami włączyli się w proponowane zabawy i gry na świeżym powietrzu –serdecznie dziękujemy!!!

Galeria zdjęć

 

 

 

 

 

W dniu 1 lutego, podczas zajęć wychowania fizycznego uczniowie naszej szkoły poznali nowy sposób czynnego spędzania czasu na świeżym powietrz, podczas zimowej aury. Po raz pierwszy spróbowali swoich sił na nartach biegowych. Początki okazały się trudne, nie obyło się również bez wywrotek. Jednak ćwiczenia przyniosły efekt i uczniowie sami lub z pomocą nauczyciela przemierzali krótkie odległości z użyciem nowo poznanego sprzętu. Świetnie sobie z tym radzili, a nowe doświadczenie pozwoliło im uwierzyć w swoje siły i możliwości.

Galeria zdjęć

 

 

Marsz Mikołajkowy

Dzień 6 grudnia 2016r. był szczególnym dniem w naszej szkole, ponieważ odbył się Marsz Mikołajkowy. Nasi uczniowie wraz z kolegami z Gimnazjum  nr 1 w Kolbuszowej wzięli udział w aktywności na świeżym powietrzu „Szukamy skarbów i nowego przyjaciela”. Ich zadaniem było przejście przygotowanej przez nauczycieli trasy i odnalezienie ukrytych prezentów. Szukane kolorowe paczuszki były dość nietypowe, ponieważ zawierały różne obrazki oraz słowa, z których po zakończonym biegu uczniowie układali bardzo ważne życiowe sentencje. Ukrytymi prezentami były wartości życiowe takie jak: rodzina, przyjaźń, miłość, dobroć, itp. Na koniec spotkania przybył do nas prawdziwy św. Mikołaj, który obdarował wszystkich  prezentami.  To przedsięwzięcie pozwoliło uczniom poznać nowych kolegów i podjąć wspólne działania, a kilkoro uczniów z Gimnazjum nr 1 zdeklarowało chęć częstszych odwiedzin naszej szkoły.

Pomysł na wyżej opisane działanie zaczerpnęliśmy od nauczycieli szkoły partnerskiej w Rumunii, podczas listopadowego szkolenia, w którym kilku nauczycieli z naszej szkoły wzięło udział.

Galeria zdjęć

 

 

 


16 grudnia 2016r. w naszej szkole zorganizowano Dzień Włoski, którego celem było zapoznanie uczniów z kolejnym krajem partnerskim projektu Erasmus. Dzień ten przebiegał 2-etapowo. Najpierw sześcioro uczniów zostało zapoznanych z tematyką dnia, następnie przebrali się w koszulki w kolorach włoskiej flagi i jako „delegacja z Włoch - Sycylii” odwiedzili wraz z opiekunami każdą z klas zapoznając uczniów z najistotniejszymi informacjami na temat tego państwa: godło, flagą, kształt państwa włoskiego,  jego położenie i położenie Sycylii.  Ponadto „Włosi” opowiedzieli uczniom jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w ich kraju. Następnie zaproszono każdą z klas do wspólnego wykonania włoskiej pizzy. Po jej upieczeniu i konsumpcji odbyło się spotkanie wszystkich uczniów na szkolnym korytarzu, gdzie przeprowadzono quiz wiedzy o Italii. Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymywał pomarańczę, wszak Sycylia to wyspa pomarańczy. Następnie odbyło się spotkanie z Befaną  - włoską  wróżką czy raczej wiedźmą ,inaczej staruszką  z dużym, haczykowatym nosem latającą  na miotle, roznoszącą włoskim  dzieciom prezenty w nocy z 5 na 6 stycznia. Prezenty wrzuca do skarpet. Nasza szkolna Befana wszystkim uczniom rozdała deser, mini -  panettone z bakaliami z dodatkiem czekolady i likieru. Po spotkaniu, wszystkich uczniów zaproszono na włoski obiad czyli spaghetti.

Galeria zdjęć

 

 

 

DZIEŃ PORTUGALII

Dnia 2 grudnia zorganizowano w szkole Dzień Portugalii w celu zapoznania uczniów z jednym z krajów partnerskich w programie Erasmus+. Mieli oni okazję zobaczyć prezentację multimedialną z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego kraju: symbole narodowe, najważniejsze miasta ( wraz z wyspą Madera ), zabytki, położenie, stroje narodowe, sport, a także posłuchać muzyki portugalskiej ( fado ) . Wykonali prace plastyczne prezentujące wzory symboli narodowych, flagę narodową, sylwetki wybitnych Portugalczyków . Poznali też kilka podstawowych portugalskich słów. Ponadto uczniowie zaprezentowali walkę z bykiem ( torridę ),w której ubrani byli w stroje narodowe poznanego kraju. Atrakcją była również degustacja portugalskich przekąsek ( tapas ) i potraw przygotowanych przez uczniów naszej szkoły pod okiem nauczycieli. Na koniec odbył się quiz sprawdzający wiedzę na temat Portugalii.

 

 

Galeria zdjęć

 

W dniu 24 listopada na terenie naszej szkoły w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Outdoor learning and sport activities” odbyły się aktywności sportowe na świeżym powietrzu z udziałem uczniów naszej szkoły i uczniów ZS nr 1 w Kolbuszowej: „Gra w bocce okazją do socjalizacji” oraz „Tor przeszkód – biegnę, uśmiecham się i znajduję przyjaciela”. W ramach aktywności uczniowie grali w bocce oraz pokonywali przygotowany przez nauczycieli tor przeszkód. Ważnym elementem działań było to, że uczniowie brali w nich udział występując w parach: uczeń z ZSS w Kolbuszowej Dolnej z uczniem z ZS nr 1 w Kolbuszowej. Dzięki temu byli motywowani do ścisłej współpracy, wzajemnego wspierania się i wzajemnej pomocy. Uczniowie wykazali się duża empatią, wzajemnym zrozumieniem i akceptacją. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz skromny słodki upominek.

Wyżej opisane zajęcia przygotowali nauczyciele będący członkami Zespołu projektowego Erasmus+ w naszej szkole zajmujący się realizacją projektu. Inspiracją były zajęcia, w których kilku nauczycieli brało udział podczas szkolenia w Rumunii, w listopadzie 2016r.

Galeria zdjęć i filmów

 

 

 

 

 

DZIEŃ ANGLII

Dnia 22 listopada zorganizowano w szkole Dzień Anglii w celu zapoznania uczniów z jednym z krajów partnerskich w programie Erasmus+. Mieli oni okazję zobaczyć prezentację multimedialną z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego kraju: symbole narodowe, najważniejsze miasta, zabytki, położenie, stroje narodowe, sport. Wykonali prace plastyczne prezentujące wzory symboli narodowych, flagę narodową, herby angielskich klubów piłkarskich, a także przedmioty znanych angielskich osób. Ponadto przez cały czas prezentacji i degustacji nad wszystkim czuwała Królowa Anglii w którą wcieliła się jedna z uczennic naszej szkoły. Jednym z punktów obchodów dnia Angielskiego było wykonanie przekąsek i hamburgerów przygotowanych przez uczniów naszej szkoły pod okiem nauczycieli. Na koniec odbył się quiz sprawdzający wiedzę na temat Anglii.

Galeria zdjęć

 

 

 

DZIEŃ RUMUNII

W ramach realizacji projektu Erasmus+  4 listopada 2016r.  zorganizowano w szkole Dzień Rumunii. Uczniowie oglądając prezentację multimedialną poznawali Rumunię a dokładnie położenie geograficzne, symbole narodowe, stolice, najciekawsze miejsca, piękny krajobraz oraz tradycje i kulturę. Nie mogło zabraknąć Draculi w którego wcieliła się jedna z uczennic przenosząc nas w świat wampirów. Chłopcy zgodnie z wylosowaną przez siebie flagą podzielili się na dwie drużyny i rozegrali na boisku szkolnym mecz Polska : Rumunia. Dziewczęta uczestniczyły w warsztatach rękodzielniczych wykonując Martisor symbol przyjaźni, miłości, wdzięczności i szacunku oraz odwzorowywały rumuński haft ozdobny. Młodsi uczniowie mieli okazję obejrzeć rumuńską bajkę Balanel si Miaunel –przygody kotka i szczeniaczka.

Na koniec odbyła się prezentacja prac dziewcząt oraz ogłoszenie wyniku meczu rozegranego przez chłopców. Wszyscy zostali nagrodzeni rumuńskimi smakołykami przygotowanymi przez samych uczniów pod okiem nauczycieli. Rumuńskie salami i papanasi wszystkim bardzo smakowało. Nauczyliśmy się kilka słów rumuńskich, a wszystko to by lepiej poznać naszych kolegów i koleżanki z CentrulScolarpentruEducatieIncluziva Cluj-Napoca z Rumunii.

Galeria zdjęć

 
Więcej artykułów…