Get Adobe Flash player
Data i czas
RODO

 

 

W dniach 21-25 maja 2018r. w ZSS w Kolbuszowej Dolnej miała miejsce wizyta gości z zagranicznych szkół partnerskich uczestniczących wraz z naszą placówką w programie Erasmus+, akcja KA2, finansowanym przez Unię Europejską. Projekt „Outdoor learning and sport activities” (OLASA), który trwa już drugi rok. Ma on na celu nawiązanie międzynarodowej współpracy partnerskiej między nauczycielami i uczniami szkół specjalnych i ogólnodostępnych z 5 krajów dającej możliwość wymiany doświadczeń w zakresie sportu i rekreacji osób niepełnosprawnych. Ponadto projekt pozwala na rozwijanie umiejętności sportowych uczniów na miarę ich możliwości poprzez czynny udział w aktywnościach na świeżym powietrzu, powrót do gier i zabaw z lat dzieciństwa ich rodziców oraz ukazanie uczniom aktywnych form spędzania wolnego czasu jako alternatywy dla gier komputerowych, telefonów komórkowych i telewizji. Ważnym elementem działań w ciągu dwuletniej realizacji projektu jest mobilizowanie uczniów do wysiłku fizycznego poprzez oferowanie im ciekawych form aktywności sportowej na świeżym powietrzu, zwiększenie liczby i zróżnicowanie zajęć ruchowych odbywających się poza budynkiem szkoły. Celem projektu jest także podnoszenie u osób niepełnosprawnych poczucia własnej wartości, pewności siebie i niwelowanie obaw przed niepowodzeniem ze względu na niepełnosprawność.

Więcej…

 

 

W ramach projektu Erasmus + w dniach 22-26.01. 2018 r. odbył się wyjazd do szkoły partnerskiej w Rumunii, w której wzięło udział 4 uczniów (Krótkoterminowa wymiana uczniów) oraz nauczyciele uczestniczący w Międzynarodowym spotkaniu projektowym oraz Krótkim programie szkoleniowym. Nasi podopieczni wraz z młodzieżą z Włoch i Rumunii brali udział w zajęciach ruchowych, wyścigach i różnorodnych aktywnościach w szkole i na świeżym powietrzu.  Rywalizacja sportowa przebiegała zgodnie z zasadami fair play. Spacerowaliśmy uliczkami uroczego miasta Cluj Napoca, poznawaliśmy sposoby pracy w rumuńskiej szkole, uczestniczyliśmy w warsztatach w pokoju sensorycznym. Mieliśmy także okazję skosztować regionalnych potraw, zapoznać się z rumuńską kulturą i folklorem. Wiele niezapomnianych przeżyć dostarczyła nam wyprawa do pięknego górskiego miasteczka Belis. W słoneczne popołudnie wybraliśmy się nad jezioro Belis Fantanele. Rozpoznawaliśmy tropy zwierząt, gatunki drzew i podziwialiśmy przepiękny krajobraz. Zimowa aura i wspaniały górski krajobraz stanowiły fantastyczne tło do zabaw na dworze. Braliśmy udział w grupowych aktywnościach i wyścigach na sankach, bitwie na śnieżki, wykonywaniu rzeźby ze śniegu oraz budowaniu igloo. Dwie międzynarodowe drużyny wykazały się przy tym niezwykłą pracowitością i pomysłowością. Na zakończenie uczestnicy wykonali kolorowymi sprayami na śniegu logo projektu. W trakcie pobytu w Rumunii uczniowie także korzystali z basenu. Niezwykłą atrakcją okazał się bal maskowy oraz karaoke, podczas którego uczestnicy zaprezentowali  ulubione piosenki.

Wyjazd dostarczył uczestnikom wiele niezapomnianych przeżyć, był także okazją do międzynarodowej integracji miedzy uczniami oraz  wymiany doświadczeń między nauczycielami.

Więcej…

 

 

Współpraca pomiędzy szkołami i realizacja projektu ERASMUS + skierowały nas na Maderę, której położenie i klimat oraz setki kilometrów tras spacerowych sprzyjają aktywnościom fizycznym na świeżym powietrzu oraz czynnemu wypoczynkowi.

Jako beneficjenci w/w projektu, uczestniczyliśmy w aktywnościach zaproponowanych przez  gospodarzy - nauczycieli jednej ze szkół w Funchal.

Jedną z aktywności fizycznych były zajęcia poświęcone piłce siatkowej, jako jednej z dyscyplin uprawianych w tej szkole. Tematem zajęć były ” Odbicia piłki siatkowej w pozycjach niskich”. Była to forma zajęć dla nas innowacyjna, z którą do tej pory nie spotkaliśmy się w swojej pracy. Można ją wykorzystać na zajęciach wychowania fizycznego szczególnie z uczniami z ograniczonymi możliwościami ruchowymi dotyczącymi kończyn dolnych.

Inną aktywnością zaprezentowaną przez gospodarzy była „Gra z piłką
z dzwoneczkiem”  Na wyznaczonym boisku, dostosowanym do potrzeb, możliwości osób niewidzących lub z dużą wadą wzroku rozgrywano  interesujący mecz. Boisko było ograniczone liniami wyczuwalnymi pod palcami przez uczestników. Grano specjalną piłką, dźwięczącą podczas toczenia. Dwa zespoły  4-osobowe, ustawiono naprzeciw siebie w pozycjach klęczących, w odległości ok.20 metrów. Gra polegała na obronie własnej przestrzeni, bramki przed toczącą się piłką i wrzuceniem złapanej piłki do bramki przeciwnika. Uczniowie grali w specjalnych opaskach na oczach, które zmuszały graczy do uaktywniania pozostałych zmysłów, szczególnie słuchu i dotyku. Zabawa ta w namacalny sposób ukazywała ograniczenia  i możliwości odbioru otaczającej rzeczywistości przez osoby niewidzące.

Więcej…

 

 

W dniach 8 – 12 maja 2017r. odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Projektowe i Krótkoterminowy Program Szkoleniowy w IC Ninni Cassarà w Partinico na Sycylii. To kolejna wizyta w ramach projektu Erasmus+ “Outdoor learning and sport activities” realizowanego w naszej szkole.

3 nauczycieli brało udział w szkoleniach mających na celu ukazanie nauczania włączającego uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w szkołach ogólnodostępnych. Szkolenia te, zgodnie z założeniem projektu dotyczyły form i metod wykorzystywanych na zajęciach sportowych, w których mogą brać udział również uczniowie ze szczególnymi potrzebami. Pedagodzy poznawali dyscypliny, które będą mogli wykorzystać w swojej pracy: kolarstwo, szachy w plenerze, yoga, vortex i inne. Pokazano jak wielką role przywiązuje się w szkole włoskiej do relaksacji uczniów oraz zajęć w plenerze. Podkreślano również rolę uczniów pełnosprawnych we wsparciu ich kolegów ze specjalnymi potrzebami. Uczniowie szkoły podczas wspólnych spotkań prezentowali swoje uzdolnienia i umiejętności nie tylko sportowe, ale również artystyczne. Koordynator i nauczyciel uczestniczący w spotkaniu projektowym wraz z przedstawicielami krajów partnerskich ustalali przyszłe spotkania oraz dyskutowali nad stroną Facebook i eTwinning projektu oraz sprawną komunikacją między koordynatorami. Ponadto wszystkie szkoły prezentowały filmy video ukazujące aktywności uczniów przy współpracy z rodzicami oraz uczniami szkół ogólnodostępnych. Działania te realizowane były w każdej szkole biorącej udział w przedsięwzięciu. Na koniec planowano upowszechnianie rezultatów projektu.

Więcej…

 

 

Międzynarodowe spotkanie projektowe i Krótkoterminowy program szkoleniowy

w Ozdebir Ozel Egitim Uygulama Merkezi 1. Kademe w Kocaeli

W dniach 16 – 20 stycznia 2017r. odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Projektowe  i Krótkoterminowy Program Szkoleniowy w Ozdebir Ozel Egitim Uygulama Merkezi 1. Kademe w Kocaeli na terenie Turcji. Wizyta w tureckiej szkole zrealizowana została w ramach projektu Erasmus+ “Outdoor learning and sport activities”.

Dyrektor wraz z nauczycielami brali udział w szkoleniach, w których prezentowane były metody i formy pracy na zajęciach sportowych na świeżym powietrzu z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie (autystycznych) przy udziale rodziców uczniów. Ze względu na deszczową pogodę szkolenie miało miejsce na hali sportowej, na której odbywały się następujące aktywności sportowe: wyścigi rzędów, tory przeszkód, zabawy ruchowe. We wszystkich dyscyplinach uczniom autystycznym partnerowali ich rodzice.

Więcej…

 
Więcej artykułów…